شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ

 

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ

 

بعد از  اینکه بازاریابی شبکه ای در تاریخ ۸۸/۰۹/۱۸ دستورالعملش صادر گردید و در نشریات نا آگاه اعلام شد که هرمی ها مجوز گرفتند . تعداد بی شماری از علاقمندان به این حرفه منتظر اعلام جزییات شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ شدن که این انتظار تا صدور اولین مجوز در تاریخ ۶ شهریور ۹۰ طول کشید . از آن تاریخ فعالان بازاریابی شبکه ای شروع به گسترش کار خود نمودن و تا کنون ۱۵ تا شرکت نیز موفق به اخذ مجوز بازاریابی شبکه یا شدند .

یکی از مسائلی که همواره بازاریابان شبکه ای با آن رو به رو بودن شرعی بودن بازاریابی شبکه ای است که وقتی کسانیکه تازه پرزنت می شدن به علما مراجعه می کردند و به خاطر عدم داشتن اطلاعات کافی سوالات نا مناسب می پرسیدن که مجتهد مربوطه به اشکال افتاده و رای بر حرام بودن آن اعلام می کرد ، این رویه ادامه دار شد تا اینکه برخی از کسانیکه که نسبت به این حرفه اطلاعات مکفی داشتند با طرح سوالات مناسب توانستند از مجتهدین رای بر حلال بودن درامد ناشی از بازاریابی شبکه ای را گرفته که همان حکم بر شرعی بودن بازاریابی شبکه ای یا همان شرعی بودن نتورک مارکتینگ است .

قبل از اینکه ادامه دهم اول با خودتان صادق باشید که وقتی تو یک دولت اسلامی مجوز و پروانه کسبی صادر می شود یقین بدانید اول از لحاظ شرعی بودن مورد بررسی قرار می گیرد . شما هیچ وقت فعالیتی مشاهده نکردید که انجام شود و بعدا حرام اعلام شود بلکه در این مورد هم هر کسی با زاویه نگاهی پیش علما دین رفته و با سوالات غلط آنها را دچار اشتباه کردند ، سوالاتی نظیر :

جدیدا شرکت های هرمی مجوز گرفتند به نظر شما درامد از این شرکتها حلال است یا حرام ؟

خود سوال مشکل دارد ، کجا شرکت هرمی مجوز گزفته ؟ مگه تا حالا کلاهبرداری مجوز گرفته ؟

یا سوال :  می خواستم نظر مراجع رو درباره بازاریابی شبکه ای هرمی قانونی بدونم .

لطفا به این نکته توجه کنید که بازاریابی شبکه ای هرمی قانونی با فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای هرمی کاملا متفات است .
با تشکر

خودتان این سوالات رو و یا نظیر این مورد را بخوانید لفظ هرمی یعنی کار کلاهبرداری که یکی از مواردی است که مجتعهد را به اشتباه می اندازد .

در ابتدا بدانیم کسب مال حلال چیست :

بنا به فرموده مولا امیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام)، در مورد تجارت و کسب حلال که ابتدا راه شرعی کسب را باید یاد گرفت سپس شروع به کسب و کار کرد: { الفِقه ثُمَّ المَتجَر }؛

بخش اول:

در احکام معاملات حلال، به معامله ای برمیخوریم بنام معامله سَلَف که در این نوع معامله، مشتری ابتدا پول جنس را می پردازد تا بعد از مدتی جنس را تحویل بگیرد و فروشنده هم متعهد می شود طبق قرارداد، جنس را در موقع مقرر تحویل دهد. همانطور که در رساله توضیح المسائل مراجع تقلید هم آمده است:

معامله سلف آن است که مشترى پول را بدهد که بعد از مدتى جنس را تحویل بگیرد و اگر بگوید این پول را مى دهم که مثلا بعد از شش ماه فلان جنس را بگیرم و فرشنده بگوید قبول کردم، و یا فروشنده پول را بگیرد و بگوید فلان جنس را فروختم که بعد از شش ماه تحویل بدهم معامله صحیح است.

مثل خرید محصولات از سایت شرکت بازاریابی شبکه ای  که بعد از ثبت نام، انجام می پذیرد و شرکت نیز ظرف ۳ الی ۱۳ روز (بستگی به سواد و شعور مدیریت در انجام کار دارد) محصول خریداری شده را به ادرسی که درج کردید می رساند  یا شما به صورت رایگاه از شعبات این شرکت ها دریافت می کنید

بنابراین طبق این معامله (معامله سَلَف)، خریداری از شرکت بازاریابی شبکه ای صحیح بوده و هیچ اشکالی در این نوع خریداری وجود ندارد.

بخش دوم:

بار دیگر اگر به احکام معاملات حلال نگاهی کنیم می بینیم یکی دیگر از معاملات، معامله جُعاله نام دارد. چنانچه در رساله توضیح المسائل مراجع تقلید آمده است:

جُعاله آن است که انسان قرار بگذارد در مقابل کارى که براى او انجام مى دهند مال معینى بدهد، مثلا بگوید هر کس گمشده مرا پیدا کند، ده تومان به او مى دهم، و به کسى که این قرار را مى گذارد جاعل، و به کسى که کار را انجام مى دهد عامل مى گویند، و فرق بین جعاله و اینکه کسى را براى کارى اجیر کنند، این است که در اجاره بعد از خواندن صیغه، اجیر باید عمل را انجام دهد و کسى هم که او را اجیر کرده اجرت را به او بدهکار مى شود. ولى در جعاله عامل مى تواند مشغول عمل نشود و تا عمل را انجام ندهد، جاعل بدهکار نمى شود.

مثل شرکت های بازاریابی شبکه ای  که حین عقد قرارداد آمده است که هر کس نماینده شرکت شود (بازاریاب) به مقدار بازاریابی اش پورسانت می گیرد و همچنین در قبال مجموعه و سازمانی که پرورش می دهد پورسانت و پاداشهای شرکت، شامل حالش خواهد شد.

در همین رابطه برای تسهیل در کار شما خواننده گرامی تصمیم گرفتم چند رای بر حلال و شرعی بودن بازاریابی شبکه ای را بیاورم تا بتوانید به کسانی که از شما در مورد شرعی بودن نتورک مارکتینگ سوال می کنند نشان دهید :

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ از نظر مقام معظم رهبری امام خامنه ای

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ

 

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ از دید آیت الله مکارم شیرازی وشرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ از دید آیت الله سیستانی را می توانید در زیر مشاهده فرمایید

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ
شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ
شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ
شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ

نظر شورای نگهبان درباره شرعی بودن بازاریابی شبکه ای اعلام شد !!! کلیک کنید

همین چند روز پیش ۱۱ تیر ۹۴ هم در خبرگزاری ایرنا در مورد شرعی بودن بازاریابی شبکه ای با آیت الله سید موسی شبیری زنجانی  در این خصوص مصاحبه ای صورت گرفت که متن آن بدین شرح می باشد :

در این سوال آمده است: کسب درآمد از طریق بازاریابی شبکه ای چه حکمی دارد؟ آیا پورسانتی که گرفته می شود، حلال است؟
آیت الله شبیری زنجانی پاسخ داده است: اگر در بازاریابی شبکه ای سود در مقابل معرفی مشتری و خریدار واقعی و یا بازاریاب دیگر داده شود، اشکال شرعی ندارد، البته چنین فعالیتهایی بنا بر احتیاط نباید بر خلاف قانون باشد؛ اخذ پورسانت برای کار حلال اگر خلاف مقررات نباشد، اشکال ندارد.

لینک خبر در سایت ایرنا که سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی است نیز در لینک زیر می باشد :

حکم شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ

sharie-networm-marketing4

 

جدیدترین فتوای شرعی بودن بازاریابی شبکه ای یا شرعی بودن نتورک مارکتینگ از آیت الله مکارم شیرازی

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ

 

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالب زیر به درد شما خواهد خورد :

نظر شورای نگهبان درباره شرعی بودن بازاریابی شبکه ای اعلام شد !!!

استفتاء از مقام معظم رهبری درباره بازاریابی شبکه ای

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ

شرعی بودن پورسانت های دریافتی بازاریابی شبکه ای

شرعی بودن بازاریابی شبکه ای از کتاب آستان قدس رضوی

دیدگاه کاربران
 • ابوالفضل اسلام طلب ۱۵ آذر ۱۳۹۵ / ۲۱:۳۱

  بازاریابی شبکه ای به تایید شورای نگهبان رسید. تاریخ 95/8/24
  استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان مبنی بر شرعی بودن بندهای” ب” و “ج ” ماده ی یک “آیین نامه ی اجرایی چگونگی صدور و تمدید پروانه ی کسب و نحوه ی نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی” که مستقیما اشاره به تشکیل تیم فروش چند سطحی و همچنین دریافت کمیسیون از افراد زیرمجموعه در قبال آموزش و حمایت آنان دارد، شورای نگهبان بعد از بررسی، نهایتا حکم به عدم مغایرت آن ها با موازین شرع و اسلام داده است.
  این تاییدیه را میتوانید در سایت شورای نگهبان، و در قسمت ” سامانه ی جامع نظرات شورای نگهبان” و یا با لینک زیر مشاهده فرمایید.
  http://nazarat.shora-rc.ir/Forms/frmDivan.aspx

 • سید محمد ۳۰ مهر ۱۳۹۵ / ۱۶:۵۷

  سلام
  آقای محمدی شما از پنبه ریز چقد میدونی؟؟ توی پنبه ریز شما فقط تا نسل ششمتون سود میگیرید و تا انتها ادامه پیدا نمیکنه! پس به هیچ وجه هرمی نیست!

 • حسین ۲۷ مهر ۱۳۹۵ / ۱۳:۵۵

  آقای محمدی سلام
  کسی که خودش به خواب بزنه نمیشه بیدارش کرد ؟ منظور آقایان به عضو گیری و شبکه سازی نبوده و نیست منظور در امد حاصل از زیر مجموعه هست که زحمتی برای آن نکشیده شده ! درصورتی که یک لیدر همیشه در حال آموزش و یاد دادن نیروهای خودش و شازمانش و در حال خرید و فوش است و در عوض کار کرد پور سانت در یافت می کنه برادر اگر علم نداری لا اقل منصف باش ! والسلام .

 • حسین ۲۷ مهر ۱۳۹۵ / ۱۳:۴۵

  احسنت عالی بود موفق باشید

 • حقیق ۱۵ مهر ۱۳۹۵ / ۰۵:۵۱

  گفتید چیزی حلال شده که حرام بشه موارد زیادی بوده نمونش که همه به خاطر داریم قند بوده که حلال بود حرام شد سپس با اندکی تامل باروش فرو بردن در مایع پاک حلال شد
  جمع کنید خدایش این مقابل اسناد بی پایتون
  اینم مغایر قوانین کشوری
  قانون الحاق یک بند و یک تبصره به ماده
  (1) قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب 1369 و اصلاح تبصره (1)
  ماده (2) آن

  ماده واحده –
  1- یک بند به‌عنوان بند (ز) و یک تبصره به ماده (1) قانون مجازات اخلالگران در
  نظام اقتصادی کشور مصوب 19/9/1369 الحاق می‌شود:
  ز- تأسیس، قبول نمایندگی و عضوگیری در بنگاه، مؤسسه، شرکت یا گروه به‌منظور کسب
  درآمد ناشی از افزایش اعضاء به نحوی که اعضاء جدید جهت کسب منفعت، افراد دیگری را
  جذب نموده و توسعه زنجیره یا شبکه انسانی تداوم یابد.
  تبصره- پرونده‌هایی که قبل از تصویب این قانون تشکیل شده است برابر قوانین قبلی
  رسیدگی می‌شود.
  2- تبصره (1) ماده (2) قانون فوق به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:
  تبصره 1- در مواردی که اخلال موضوع هر یک از موارد مذکور در بندهای هفتگانه ماده
  (1) عمده یا کلان یا فراوان نباشد، مرتکب حسب مورد علاوه بر رد مال به حبس از شش
  ماه تا سه سال و جزای نقدی معادل دو برابر اموالی که از طرق مذکور به دست آورده
  محکوم می‌شود.
  قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ چهاردهم دی ماه
  یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 28/10/1384 به
  تأیید شورای نگهبان رسید.
  همجوره این دکانتون مشکل داره هم قانونش هست هم مشکل شرعیش فقط یسری کاسبا که دستشون تو یه کاسس شفاف سازی نمیکنن نمیصرفه واسشون فعلا تا کیسشون پر شد طبل رسواییتون زده شد بعد میگن ما هم قانونشو داشتیم که مشکل داشت هم حکم شرعشو فقط تا الان که هنوز کیسشون پر نشده انقدی این قوانینو حکمو ریزنویسی و پنهان سازی میکنن که منم پوستم کنده شد تا اینارو تو قانون پیدا کرد فقط خیلی ریزو جزعی بهش اشاره شده در صورتی که اینهمه سوال راجب موضوعات مغایرت قانون باشرکت هرمی وجود داره
  برید جنگل امازون اونجا هنو طبل رسواییو بی اطلاعی مردمش زده نشده

 • مهدی ۱۴ مهر ۱۳۹۵ / ۱۱:۰۷

  سلام حدمت دوسنان عزیز. مخصوصا اقای محمدی .
  دوست عزیز در شبکه های حرمی شما فقط میتونستید 2 نفر رو به کار دعوت کنید . که درسته که میشه همون هرم . ولی در بازاریابی شبکه ای شما هرچندنفری که دوست داری به کار دعوت کن . وگه زیاد باشن دیگه اون حالت هرمی رو نداره وخورشیدی میشه و کاملا فرق داره . درضمن کسی که بخواهد کار کنه دنبال حاشیه نیست و با یک سوال راحت جوابش رو میگیره.

 • محمدی ۵ شهریور ۱۳۹۵ / ۱۲:۰۰

  سلام. برادر لطفا فتواهای جدید رو بزار… البته با همین فتواهایی که گذاشتی هم بازاریابی حرامه… کار مشروع تعریف خاص خودش رو داره.. تازه آیت الله مکارم هم که گفته اگر به صورت زنجیره ای ادامه پیدا نکنه… یعنی اینکه اگه به صورت شبکه ای نره تا پایین که دقیقا کار شما ست… از این جمله بی معنی ها هم زیاد شنیدیم که شما فرمودید برای کشتی بی حرکت موجها تصمیم می گیرند… برای شما هم باید گفت که شما جزء اون مثلی هستید که نمیشه از خواب بیدارتون کرد.. با این حرف ها و مثل ها که نمیشه حرف منطقی زد… من نتورک مارکتی ها رو می بینم دقیقا یاد کسایی می افتم که توی پادگان اشرف هستند…

  • سامان ۲۶ مهر ۱۳۹۵ / ۱۰:۱۴

   سلام. دوست عزیز جای ایجاد تفکر منفی میشه بفرمایید اگر حرامه چرا مجوز فعالیت دارن؟ متاسفم که سر تعصبات کوته فکرانه یکسری هموطن که نه تنها کارشون از نظر قانونی و اقتصادی مشکلی نداره بلکه کمک هم به چرخه اقتصاد و تولید داخلی و مهمتر از همه ایجاد اشتغال هست رو به گروهک ضاله منافقین تشبیه میکنید. شما اگه دلتون به حال اقتصاد کشور میسوزه و پیگیر حلال و حرومید سوژه های بزرگتر و حرام تری در کشور وجود داره که کسی جرات رجوع به احکام شرعیش رو هم نداره!
   در مورد حکم شرعی فعالیت این شرکت ها که مجوز رسمی دارن اشاره به این نکته خیلی مهمه. وقتی فردی مثل شما به عمد کل سوال رو که نیاز به باز کردن و توضیح داره در حد نیم خط از مرجع محترم میپرسید ایشان هم نسبت به تفکر عام حکم به غیر شرعی بودن فعالیت دارن البته با این نظر که اگر به تصویب رسیده باشه اشکالی نداره ولی تا به حال اصل سوال رو به طور مفصل از هر مرجعی پرسیده شده حکم به شرعی بودن فعالیت دادن.
   و من اله التوفیق

  • سلیمانی ۱۵ آذر ۱۳۹۵ / ۱۱:۳۸

   سلام ببخشید یه سوال داشتم شما با چه افرادی تو این سیستم برخورد کردید که در موردشون اینجوری قضاوت میکنید شما تو جایگاه خدا هستید که ادما رو قضاوت میکنید یه کم به خودتون بیاید لطفا تازه شما توجایگاهی نیستید که حلال و حرام بودن کار رو تشخیص بدید اخه 1400 سال پیش نتورک مارکتینگی بوده که رسول خدا در موردش فتوا بده مثل اینکه 1400 سال پیش پلی استیشنی وجود نداشته باشه الان فتوا بدن حرامه تورو خدا بیدار بشین دنیا رو به تغییره تو این عصر حاضر تجارت نتورک مارکتینگ حرف اولو میزنه اما یه سری افراد چسبیدن به عقاید کورکورانشون و حتی حاضر نیستن یه کم تحقیق کنن ببینن دنیا داره به کدوم سمت میره

   • پویان ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ / ۲۱:۴۵

    سلام، من در مورد نحوه اظهار نظر آقا یا خانم سلیمانی، ایراد دارم، اینکه چون چیزی 1400 سال پیش وجود نداشته پس نمیشه گفت حرامه که نشد دلیل.
    اولا احکام شرعی بر یک سری اصول استوار هستند و برای مثال همه فعالیت های تجاری دارای یک سری معیارها و اصول ثابتی هستند که هر فعالیت جدید که این اصول رو زیر پا نذاره، می تونه شرعی و حلال باشه. پس لوزما هر چیزی که 1400 سال پیش نبوده رو کسی حلال با حرام اعلام نکرده، بلکه اصل بر تطابق اون عمل یا مساله با اصول اساسی دین داره و تشخیصش هم بر عهده کارشناسانه که علمای دین هستند.
    دوما کجای دین هر چیز جدیدی مثل همین پلی استیشن رو کسی حرام اعلام کرده؟
    اون چیزیکه حرامه مثلا قمار، حالا فرق نمیکنه قمار در بازی با پلی استیشن باشه یا پاسور. قمار حرامه.

    سوما دین اسلام یک دین زنده و جاریست و این زنده بودن با حضور علمای اسلام در هر دوره و زمانی خودش رو نشون میده، کسی نرفته ببین مثلا امامان تشیع راجع به نتورک مارکتینگ چه نظری داشتند؟ بلکه نظر علمای زنده که در همین دوره ما حضور دارند و دنیا رو می بینند و می شناسند پرسیده شده.
    و البته اگر امام معصومی زنده و در دسترس بود، طبیعتا همه به ایشان و نمایندگانش رجوع می کردند و در غیاب امام، وظیفه رجوع به فقها و مراجع هستش.

    چهارما ، این حرف های شعاری و کلیشه ای که آقا ببینین دنیا در حال تغییره و ببینین به چه سمتی میره، شد معیار و ملاک برای تشخیص درست از نادرست؟ برای مثال، دنیا داره به سمت هم جنس بازی می ره، پس حلاله این کار و هیچ مشکلی نداره؟ دنیا داره به سمت برده داری جنسی و انواع و اقسام قمار و مشروب و شهوت رانی ها پیش میره، چون دنیا داره به این سمت پیش میره، پس لابد درسته. متاسفانه این شما و امثال شما هستند که به عقاید کورکورانشون چسبیدند و حاضر نیستند تحقیقی بکنند و نظرهایی رو که مخالف امیالشون هست رو نمی پذیرند و بهشون برچسب میزنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نصب اپلیکیشن VIP ودریافت 3,000 تومان اعتبار هدیهدانلود !
+ +